Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům > Bezpečnost

Strážníci poprvé při záchraně člověka použili externí defibrilátor

anonymně / 30.01.2018, Dvůr Králové nad Labem
Rušný konec roku mají za sebou strážníci Městské policie Dvůr Králové nad Labem Petr Kraus a Miroslav Kříž. V sobotu 30. prosince 2017 byli totiž krátce před čtvrtou ranní přivoláni ke zraněnému, který ležel na chodníku před jedním z podniků ve Vrchlického ulici. Během poskytování první pomoci poprvé použili také automatizovaný externí defibrilátor, který pro tyto případy vozí ve služebním autě.

„Do příjezdu strážníků poskytl muži, který byl zraněn na hlavě a hodně krvácel, první pomoc pracovník ostrahy podniku a podle instrukcí operátorky na lince prováděl srdeční masáž. Strážníci jej ihned vystřídali, pokračovali v srdeční masáži a použili také automatizovaný externí defibrilátor (na snímku), který mají pro tyto případy ve služebním autě. Hlídka postupovala podle instrukcí přístroje, elektrický výboj na úpravu srdečního rytmu nakonec nebyl třeba. Strážníci tak pokračovali v srdeční masáži až do příjezdu záchranářů, kteří zraněného převzali do své péče a dopravili ho do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ popsal situaci ředitel MPDK Jan Štípek.

Právě tento případ podle jeho slov ukazuje, jak důležité je zapojení MPDK do unikátního projektu First responder, který realizuje Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (dále ZZS). Pomocí hasičů, policistů nebo laiků se vytváří síť dobrovolných zachránců, kteří jsou schopni zasáhnout na místě mimořádné události díky tomu, že se pohybují v její blízkosti, dříve než nejbližší posádka ZZS. „Odborným školením prošli loni v červnu všichni strážníci a MPDK byla díky tomu do projektu First responder zařazena,“ upřesňuje Jan Štípek. 

K aktivaci First responderů dochází prostřednictvím speciální mobilní aplikace určené pro chytré telefony. V praxi to funguje tak, že pokud dispečer ZZS přijme výzvu v nejvyšším stupni naléhavosti a zadá místo události, program sám ihned najde nejbližší First respondery a na případ je upozorní. Pokud jsou schopni na místo rychle dorazit a zahájit první pomoc, potvrdí na telefonu přijetí výzvy a aplikace je pomocí GPS navigace dovede přímo k postiženému. Po příjezdu posádky ZZS pak péči přebírají profesionální záchranáři. 

Strážníci MPDK ve služebním voze od loňského roku vozí také automatizovaný externí defibrilátor (AED). Ten se používá při zástavě srdce a po zapojení a přiložení elektrod na hrudník zraněného dokáže vyhodnotit EKG záznam postiženého a následně doporučit případné podání léčebného výboje k obnovení normálního srdečního rytmu. Kromě toho mají strážníci k dispozici také resuscitační vak. „Městská policie do tohoto vybavení investovala téměř 60 tisíc korun,“ poznamenal Jan Štípek a doplnil: „Jsem rád, že se ukázalo, jak jsou investice do profesní přípravy strážníků a do technického vybavení a zapojení MPDK do programu First responder prospěšné. V tomto případě hlídka dorazila na místo události dvě minuty od výzvy a prováděla srdeční masáž s využitím AED až do příjezdu posádky ZZS.“

Pro zajímavost, tento zákrok byl v roce 2017 čtvrtým, kdy strážnici poskytovali pomoc při záchraně lidských životů.

Zdroj: www.mudk.cz


Související články
Policisté budou kontrolovat viditelnost chodců. Jak nosit správně bezpečnostní prvky, ukazují videa i aplikace (součást článku)
Policie hledá svědky: na pastvině u Slotova někdo prořezal vaky se siláží
Když můžu, pomůžu! Návod první pomoci pro každého
Vaše komentáře

Přečteno 1378x